neděle 15. června 2014

Ateliér a dům v Liberci - Petr Stolín

Zadaným úkolem bylo najít stavbu ať už z Čech nebo kdekoliv ze světa, s jedinou podmínkou a to že bude zrealizována loňského roku. O stavbě pak referovat, proč se o ní domníváme, že bude mít co říct i za dvacet pět let.        

Osobně jsem chtěla najít stavbu tady u nás, o které bych mohla říct, že je kvalitní a tedy nebude zaostávat v zahraničí. A jsem přesvědčena, že takovou stavbu se mi podařilo najít. Nachází se na okraji Jizerských hor v Liberci v příměstské oblasti s běžnou zástavbou rodinných domů. Autorem je nám známý český architekt Petr Stolín.

Petr Stolín se narodil roku 1958. V letech 1978–1983 vystudoval fakultu architektury na VUT v Brně. Později pracoval v ateliéru Pavla Švancera ve Stavoprojektu Liberec a v Sialu pod Karlem Hubáčkem. A po bohatých zkušenostech se od roku 1993 věnuje samostatné architektonické praxi. Na tomto projektu, který Vám chci představit, spolupracoval s Alenou Mičekovou.

A teď už k samotnému projektu, jedná se o experimentální ateliér a dům, v ceně běžného panelákového bytu, který lze postavit za jediný měsíc.

"Nízkonákladový dům bude nejen pro mladé aktivní lidi, ale i pro seniory, kterým třeba už odešly děti a oni nechtějí žít ve velkém domě. Je to dům pro ty, kteří ještě nic nemají, nebo už nic nepotřebují." řekl autor domu Petr Stolín.

 

Ale to není jediná výhoda, filozofie stavby je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty jsou oproštěny od všech atributů klasického bydlení. Nejenže, jak už bylo řečeno, stavba bude cenově dostupná (cena se bude pohybovat kolem pouhého milionu), ale také se jedná o zastavěnou plochu. I když se dům bude nabízet ve čtyřech velikostech S, M, L a XL, nepřesáhne obytná plocha šedesát metrů čtverečních, přičemž minimální prostor na obývání plně stačí. Domy mají navíc paralelu k Japonsku, kterou lze spatřit v jejich úsporných rozměrech. Ale i v tom, že jejich principem je jednoduchost.

"Na experimentu chceme ukázat, že se dá bydlet jinak. Prostě, a přitom elegantně. Chceme zjednodušit život, aby měli lidé prostor i pro další aktivity. Tento prostor je inspirativní. Je to prostor pro myšlenky, ne pro věci," popisuje architekt Stolín svůj ideový záměr.

Dům o šířce pouhých 2,6 metru opticky zvětšují čtyři obrovská okna. Ve spodní části bude místo pro koupelnu, která je v domě jediným uzavíratelným prostorem. V přízemí se počítá také s kuchyní, komorou a obývacím prostorem. Po schodišti se pak obyvatel domu dostane do patra, kde může být třeba pokoj dětí a ložnice.


Další výhodou je rychlost výstavby. Domy jsou vytvořeny pomocí základních výrobních modulů SIP (structural insulated panel). Ze sendvičových panelů, které se dají díky své rychlé montáži sestavit do podoby hrubé stavby za týden, a tak lidé tu mohou bydlet velmi brzy. Také proto byla koncepce domů nabídnuta jako humanitární dar pro Japonsko. Iniciativu inspirovala živelní katastrofa po tsunami, kdy zůstaly tisíce lidí bez střechy nad hlavou. Ale i povodeň, která postihla před dvěma lety Chrastavsko a Frýdlantský výběžek. Fasádu domu bude tvořit jednoduše dřevo nebo laminátové desky se sklolaminátem, tudíž žádné následné zateplování polystyrenem a omítka už nejsou zapotřebí. Dům pak bude založen na betonových mokropilotách.Myslím si, že tato architektura by se měla do budoucna rozvíjet, už jen kvůli začínajícímu přelidňování planety a častějšímu výskytu přírodních katastrof. Navíc je stavba vyrobena převážně ze dřeva, z obnovitelného materiálu, a na ekologii bychom také neměli zapomínat...

2 komentáře:

  1. Já nevím, asi fakt nejsem příznivce těchto Minecraftových kostek. Chápu, že každé zboží si najde svého kupce, ale mě se to nelíbí. Mám radši přírodní tvary, nízké náklady, díky tomu mi kalkulačka úspor za vytápění spočítala, že nejlépe udělám, když si pořídím klasickou dřevostavbu s pasivním vytápěním a tepelným čerpadlem. :)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak jsme se s manželem rozhodli a nakonec jsme ta peletková kamna pořídili. Dost jsme si o tom samozřejmě zjistili už předem, ale jakmile jsme došli do obchodu tka jsme byli rozhodnutí. Vypadá to skvěle a topí ještě lépe.

    OdpovědětVymazat