neděle 22. listopadu 2015

reference


1. úkol; reference - Sloup v architektuřeSloup, jako nosný či dekorativní prvek, se objevuje již v megalitické kultuře. Tyto objekty plnící funkce sloupu v Evropě nazýváme menhiry, dolmeny a kromlechy.   


Stonehenge, Anglie

Přírodní rezervace Torcal de Antequera, Španělsko
Sloup nalezneme v egyptské architektuře, kde kromě zdi tvořil základní nosný prvek. Tvarován byly nejčastěji jako palmy, lotosové květy, nebo okvětí či svazky papyru a členěny na patku, dřík a hlavici. Hlavním stavebním materiálem byl zde kámen a Egypťané byli v jeho opracování mistři a jak do sloupů, tak i zdí byly tesány hieroglyfické nápisy. Sloupy byly ve spárách spojovány nasucho bez malty.

Poseidonův chrám na mysu Sounion, Řecko
Kromě nosné a ozdobné funkce může sloup tvořit také pomník. V římském starověku se samostatné sloupy stavěly jako pomníky císařů či vojenských vítězství. Například Vendômský sloup v Paříži, Trajánův sloup v Římě apod. Tyto pomníky jsou potom na vrcholu ukončeny sochou nebo terasou. Můžeme vidět také sloupy se sochami světců anebo morové sloupy, které sloužili k díkuvzdání po překonání morových epidemií.
Vendômský sloup, Paříž

Morový sloup, Rumburk

Solivar v Arc-et-SenansNachází se ve Francii nedaleko Besanconu a v rocce 1982 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Solivar byl vystavěn architektem Claude-Nicolas Ledoux, který je sice pokládán za moderního architekta, ale na tento objekt použil i starší prvky, jako jsou Dórské sloupy. Kromě těchto sloupů, použil i jedny unikátní pro ředitelský dům. Navrhl verzi sloupu, kdy na sebe navršil střídavě kulaté a čtvercové kvádry.


Burenovy sloupy260 sloupů sochaře Daniela Burena jsou postavena na dvoře Královského paláce, který je lemován kolonádou Galerie d’Orléans. Mramorové sloupy o nestejné výšce jsou natřeny na černo-bílou barvu a v noci jsou zeleně nasvíceny.


Žádné komentáře:

Okomentovat