Tektonika je základem architektury. Skládání objektu podle principů tíhy, skládání z modulu, který sami navrhnete, skládání z materiálu o jeho konkrétních vlastnostech. Skládání je stavění na sebe. Úkolem bude vytvořit objekt, který má vnitřní prostor, má nějaké užití, objekt do kterého se dá vstoupit, má tedy i vstup. Předtím však navrhnete vlastní „cihlu“ – prvek, ze kterého bude objekt vyskládán.
2/ Na Jihlavském festivalu dokumenů MFDF Ji.hlava byl k vidění výborný film, zabývajícíce se výrobou základního modulu - cihly a jejím použitím. Doporučujeme shlédnout, je dokonce na youtube. Ikdyž na místě byl pouštěn na 16mm analogové promítačce, což dalo jistou atmosféru.
Harun Farocki, Zum Vergleich, Rakousko, Německo, 2009, 62 min
Na exkurzi v Lipsku jsem společně s Tomášem Ullrichem navštívil opuštěný průmyslový objekt nacházející se v ulici Wittenberger Strasse. Budova pochází z počátku 20. století a sousedí s fabrikou bývalého Leipziger Bekleidungswerk. V suterénu jsem objevil tuto elegantní mříž. Jedná se o velice pěkný detail v ač chátrající tak přesto krásné a výrazově čisté budově.
Podle mého názoru v sobě stavba skrývá velký potenciál nového využití. Výborným příkladem takového využití mohou být nedaleko umístěná sídla firem a sportovní haly, které se nacházejí v rekonstruovaných budovách bývalých továren a skladů.
Jelikož jsem se nemohla dostavit na pondělní konzultaci, vkládám svůj nápad zde, abych na něj mohla ve čtvrtek navázat. Cílem bylo najít zajímavý prvek, tvarově či materiálově, který by mohl být následně využit pro stavbu zdi či jiného objektu -
zkrátka najít novou "cihlu".
Při rekonstrukci předsíně, kdy jsem brousila nedostatky na zdi, jsem si všimla, jak zajímavým stavebním prvkem by mohla být obyčejná brusná houbička.
Díky drsnému povrchu na sobě více takových houbiček drží bez jakéhokoliv pojiva, jsou lehké a mají skvělý tvar. To z nich podle mě dělá parádní stavební prvek!