Místo
Zamýšlela jsem se znovu nad umístěním stavby a zapojení "laguny" za přehradou.
Výhody
2) jde o ústí běžeckých a vycházkových tras z obou stran (Králův háj, přehrada)
3) ústí Harcovského potoka a okolní krajina nabízejí klidnou a zcela zvláštní atmosféru
4) i když je místo otočené na sever, tak kytky tu rostou:)
Nevýhody
1) do místa se právě kvůli charakteru okolní krajiny a síle atmosféry nehodí žádné brutální zásahy, zdá se mi tak nějak hotové
2) silnice, která jako jediná klid ruší a brání také propojení s přehradou
3) třicetimetrová hranice, která dělí území přesně na třetiny (10 m pláž, 10 m silnice, 10 m laguna)
Pohled od silnice, na konci vodní nádrže je vidět ústí Harcovského potoka |
Pohled na zátoku směrem k přehradě, spolu se silnicí |
Funkce
Nejraději bych se vrátila k "naučné stezce" a vzhledem k propojení cest (z minulé konzultace), blízkosti školek a zvláštnímu charakteru přírody bych na místě vybudovala poznávací centrum, hřiště, pavilon. Něco, co by dětem umožnilo poznávat a intenzivněji vnímat okolí a dospělým poskytlo odpočinek, úkryt před nepřízní počasí a popřípadě i možnost občerstvení a poznání možností krajiny kolem nich.
Ideálně by to měl být vnější prostor se zahradou/hřištěm propojen co nejvíce (vizuálně i fyzicky) s vnitřním zázemím. V zimě by bylo možné prostory oddělit a vnitřek by tvořil útulný úkryt před mrazy a nečasem, v létě by pak obě části fungovaly jako jeden celek.
Přidávám ještě návrhy propojení vnitřku s vnějškem z minulých konzultací:
Ideálně by to měl být vnější prostor se zahradou/hřištěm propojen co nejvíce (vizuálně i fyzicky) s vnitřním zázemím. V zimě by bylo možné prostory oddělit a vnitřek by tvořil útulný úkryt před mrazy a nečasem, v létě by pak obě části fungovaly jako jeden celek.
Vytvoření aleje z květináčů a zeleně, které by
přicházejícího obklopily zelení a zároveň lákaly ke vstupu
|
Návrh
Vzhledem k rozdělení území na tři zóny, chybějícímu kontaktu s vodou a záměru nenarušit místo žádným výrazným prvkem jsem začala uvažovat o přímém propojení břehu přehrady s "s lagunou". Silnice by se buď úplně zrušila a vznikla by ničím nerušená pozvolně se svažující plocha, nebo by ji nahradil můstek nutící ke zpomalení jízdy. To by bylo asi komplikovanější, nicméně, zázemí by se mohlo nacházet právě pod silnicí. Přidávám pár řezů, jestli to bude srozumitelnější.
Návrh můstku, který by v místě laguny přemostil silnici. Vznikla by tak spodní spojení dvou prostorů pod silnicí. |
Naučné a poznávací centrum - o.k.
OdpovědětVymazatNově nafocené místo působí daleko přívětivějším dojmem než jak všichni ostatní nelichotivě líčili.
Spojení laguny a přehrady bych neřešil prostřednictvím můstku ani tunely. Soustřeďte se prosím na samotný objekt a jeho edukační náplň a spíše ho obraťte směrem k lesoparku.
Chybí mi skici, modely a hledání tvaru, dispozice, pláště samotného objektu. Publikované skici vysouvacích šuplíků jste nám již ukazovala minulý týden.